Detaylı Filtre

Stok Durumu

  45 Devir Plak


 • 45'LİK PLAKLAR


  70'li yıllardan itibaren, insanlar sevdikleri sanatçıların eserlerini plaklardan dinlemişlerdir. Plaklar, taş plak ve vinil plak olmak üzere iki çeşit plak bulunmaktadır. Taş plaklar gomalak olarak bilinen ve kırılgan olan bir maddeden yapılan plaklardır. Vinil plak ise plastikten üretilen taş plağa göre daha dayanıklı olan bir plak çeşididir.

  45'lik plak bir vinil plak çeşididir. 45'lik olarak adlandırılması ise dakikada 45 devir atmasından kaynaklanmaktadır. 17.5 çapında olan bu plakların her iki yüzünde de birer adet şarkı bulunmaktadır. Ülkemizde 1970 yılından itibaren kullanılan 45'lik plak dünyada üretimi 1950'li yıllara dayanmaktadır. Bazı 45'liklerde, her iki yüze ikişer parça kaydedilebilir. Bunlara genelde "mini LP" adı verilir.Genellikle hepsi kâğıttan üretilmiş zarf biçiminde kare kapaklar içinde bulunurlar. 45'lik kapakları, kağıttan üretilmiş olmalarına bağlı olarak çok çabuk yıpranır ve kaybolur. Bu yüzden piyasada mevcut 45'liklerin çok büyük bir bölümünün orijinal kapağı yoktur. Bu plak ya kapaksız ya da fotokopi veya özel yaptırılmış yeni kağıt muhafaza kapları içinde satılmaktadır. 45'lik plaklar tıpkı 33'lük plaklar gibi pikaplarda çalınır.

  45'lik Plaklarla Müzik

  Müzik dinlemek için eski plaklar her zaman ideal olmaktadır. Ses kalitesi ile sanatçı ile aynı ortamda bulunuyor hissini oluşturmaktadır. Bu nedenle de sanatçıların unutulmaz şarkıları ve eşsiz yorumları plaklarla günümüze taşınmaktadır. Değerli sanatçıları dinlemek, örneğin Zeki Müren plak ile çok daha keyifli bir şekil almaktadır. Güçlü sesin ve muhteşem yorumun günümüzde hissedilmesinde 45'lik plaklar etkili olmakta ve dinleyiciyi hayran bırakmaktadır.

  Sesin en canlı ve en doğal hali ile yansıtılıyor olması da 45'lik plakları daha değerli kılmaktadır. En çok sevilen sanatçıların 45'lik plakları her dönemde olduğu gibi günümüzde de çokça satılmaktadır. En sevilen parçaları dinlemek ve sanatçının güçlü sesini en canlı şekilde hissetmek isteyenlere ' plak satın al ' önerisinde bulunulabilir. Müzik ve kalite sunan 45'lik plaklar dinleyiciye mutluluk vermektedir.

  Zeki Müren 45'lik Plakları

  Zeki Müren Aralık 1931 de Bursa da doğmuş önemli bir sanatçı ve söz yazarıdır. Henüz 17 yaşındayken 300 civarında bestesi bulunan sanatçı sesi ve yorumu ile büyük bir öneme sahiptir. Türkçeyi düzgün, etkileyici bir şekilde konuşması da sanatçının en belirgin özelliğidir. Eşsiz yorumları ve besteleri de Zeki Müren 45'lik plakları ile günümüze taşınmaktadır. Müziğin Paşası olarak bilinen sanatçının çokça plakları sevilerek dinlenmektedir.

  Günümüzde en çok tercih edilen 45'lik plaklar arasında yer alan Zeki Müren plak çeşitleri Zeki Müren'i canlı dinleme imkanı sağlamaktadır. Arım Balım Peteğim, Gitmek Mi Zor Kalmak Mı Zor gibi neredeyse tüm şarkılarını plaklarla dinlemek mümkün olmaktadır. Nostaji olan bu 45'lik plaklar eskinin ve eski sanatçıların zarafetini ve şarkıların manasını da günümüze taşımaktadır.

   

  Müslüm Gürses ve 45'lik Plakları

   

  Arabesk müzik denilince akla ilk gelen sanatçı Müslüm Gürses olmaktadır. Usta sanatçı Müslüm Baba olarak bilinmektedir. 45'ik plaklar ile sanatçının güçlü yorumu çok daha kaliteli bir hal almaktadır. Keyifle dinlenilen Müslüm Gürses 45'lik plakları sanatçının hayranlarının ilgisini çekmektedir. Arabeski hissederek dinlemek 45'lik plaklarla mümkün olmaktadır. Emmioğlu/ Ovada Taşa Basma, Haram Aşk/ Gitme Gel Gel, Hayatımı Mahvettin/ Giyin Kuşan Selvi Boylum. Bu plaklar başlıca Müslüm Gürses plak çeşitleri olarak bulunmaktadır. Bu plakları ile sanatçı hayranları ile tanışmıştır.

  45'lik Plaklar Müziğin Kalbi

  Müzik dünyasında 45'lik plaklar özel bir yere sahiptir. Sanatçıların en önemli parçalarını ve sanatçıları dinleyici ile buluşturan plaklar olmaktadır. Kaliteli ve uzun ömürlü olan 45'lik plaklar hem ilk dönemlerinde hem de günümüzde büyük bir ilgi ile karşılaşmaktadır. Müzik dinlemeyi keyifli ve özel bir eyleme dönüştürmektedir. Özellikle de plak tutkunları 45'lik plakların verdiği keyfi başka hiçbir şeyde bulamazlar. Müziğin kalbinde olan sanatçılar müziği en iyi yansıtan 45'likler ile günümüze kadar ve daha da ileriye taşınabilmektedir. 45’lik plaklar, 60’lar, 70’ler ve 80’lerin de başında kullanıldığı için bize hemen her türlü müzik türü ile yerli ve yabancı sanatçıyı dinleme imkanı verir. Sanatçıların tamamını saymamız mümkün olmasa da fikir vermesi açısından Barış Manço, Ajda Pekkan, Tanju Okan, İlhan İrem, Cem Karaca, Orhan Gencebay, Nil Burak, Neşe Karaböcek gibi sanatçılar örnek olarak verilebilir. Yabancı 45’liklerde de aynı şekilde The Doors, Anne Marie David, Enrico Macias, The Beatles vs.. gibi çok sevilen ve aranan isimlerle karşılaşabiliriz. Son zamanlarda ülkemizde çevrilen Issız Adam tarzında filmler nostaljiden hoşlanan koleksiyonerlerin dikkatlerini bir kez daha plaklara çevirmiştir. Biz, plak koleksiyonu yapmak isteyen arkadaşlarımıza tavsiye olarak şunları hatırlatmak isteriz.
  Plak Koleksiyonu Yaparken;

  öncelikle, yeterince araştırma yapmadan kesinlikle plak alışverişi yapmayın.Plak fiyatları çok farklılık göstermektedir, hem plakların hem de plak çalarların piyasada bütçenize uygun olanını ve kalitelisini bulma imkanınız mevcuttur, aceleci olmamakta fayda vardır. Plak toplarken, sevdiğiniz müzik türündeki sanatçıların albümlerinden başlamanız daha kolaydır. Eğer plakları internetten temin etmek istiyorsanız da, satıcının güvenilir olmasına dikkat etmeniz ve profilini iyice incelemeniz gerekir. Mümkünse direkt iletişim kurabileceğiniz kişi ve mağazaları tercih edin.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı
ShopPHP E-Ticaret | v4