Menu
Sepetim

45 Devir Plak

Stok Kodu: 4X1715
Çanakkale Şehitleri ninnisi - Yeşil kurbağalar (Eğin havası) Cahit SEYHANLI ..
55,00TL
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 1939 (162 Sayfa)

45'lik Plak Nedir?

45lik plaklarda, 45 sayısı dakikada plağın dönme hızını belirtmektedir.45 devir plakların hammaddesi plastik olup taş plaklara göre daha dayanıklıdır.45 devir, ya da 45'lik plak, 7 inç çapındadır,yani çapı 17.5 cm.dir.

45'lik bir plağın her iki yüzünde birer parça kayıtlıdır. Plaklar içinde en çok bulunanı bunlardır.  Bazı 45'liklerde, her iki yüze ikişer parça kaydedilebilir. Bunlara genelde "mini LP" adı verilir. Genellikle hepsi kâğıttan üretilmiş zarf biçiminde kare kapaklar içinde bulunurlar. 45'lik kapakları, kağıttan üretilmiş olmalarına bağlı olarak çok çabuk yıpranır ve kaybolur. Bu yüzden piyasada mevcut 45'liklerin çok büyük bir bölümünün orjinal  kapağı yoktur.Bu plak ya kapaksız ya da fotokopi veya özel yaptırılmış yeni kağıt muhafaza kapları içinde satılmaktadır. 45'lik plaklar tıpkı 33'lük plaklar gibi pikaplarda çalınır. 45’lik plakların ilk çıkışı 1950 lerin başlarına rastlar.Ülkemizde ise 60’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır.

45’lik plaklar, 60’lar, 70’ler ve 80’lerin de başında kullanıldığı için bize hemen her türlü müzik türü ile yerli ve yabancı sanatçıyı dinleme imkanı verir. Sanatçıların tamamını saymamız mümkün olmasa da fikir vermesi açısından Barış Manço, Ajda Pekkan, Tanju Okan, İlhan İrem, Cem Karaca, Orhan Gencebay, Nil Burak, Neşe Karaböcek gibi sanatçılar örnek olarak verilebilir. Yabancı 45’liklerde de aynı şekilde The Doors, Anne Marie David, Enrico Macias, The Beatles vs.. gibi çok sevilen ve aranan isimlerle karşılaşabiliriz. Son zamanlarda ülkemizde çevrilen Issız Adam tarzında filmler nostaljiden hoşlanan koleksiyonerlerin dikkatlerini bir kez daha plaklara çevirmiştir. Biz,plak koleksiyonu yapmak isteyen arkadaşlarımıza tavsiye olarak şunları hatırlatmak isteriz.

Plak Koleksiyonu Yaparken;

Öncelikle, yeterince araştırma yapmadan kesinlikle plak alışverişi yapmayın.Plak fiyatları çok farklılık göstermektedir,hem plakların hem de plak çalarların piyasada bütçenize uygun olanını ve kalitelisini bulma imkanınız mevcuttur,aceleci olmamakta fayda vardır.

Plak toplarken, sevdiğiniz müzik türündeki sanatçıların albümlerinden başlamanız daha kolaydır.


Eğer plakları internetten temin etmek istiyorsanız da, satıcının güvenilir olmasına dikkat etmeniz ve profilini iyice incelemeniz gerekir. Mümkünse direkt iletişim kurabileceğiniz kişi ve mağazaları tercih edin.