Menu
Sepetim

Gramofon - Pikap

Stok Kodu: CX2458
İğnesi aşınmış olabilir.Ürün kondisyonları için lütfen fotoğrafları dikkatli inceleyiniz.  Sitemizde satışa sunulan ürünler, tarihi günümüze taşımak, kaybolan değerleri, anıları..
150,00TL
Stok Kodu: PKP25
Gramofon Kare model.Nostaljik tarz, eskitme.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.78'lik taş plak çalmaktadır.Hunisi ve işlemesi pirinç malzemedendir.Elektronik değildir, kurmalıdır.Boyutları Çap : 37,5 cm Yükseklik: 20 cm Huni çap : 37 cm, uzunluk : 37 cm..
1.250,00TL
Stok Kodu: PKP24
Gramofon Kare model.Nostaljik tarz, modernize.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.35-45-78 lik taş plak çalmaktadır.Hunisi metal malzemedendir.Kurmalı değildir, elektroniktir.Boyutları Uzunluk : 42 cm Genişlik : 34,5 cm Yükseklik: 28,5 cmHuni çap : 29 cm, uzunluk : 53 cm..
0,00TL
Stok Kodu: PKP23
Gramofon Yuvarlak model.Nostaljik tarz, eskitme.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.78'lik taş plak çalmaktadır.Hunisi pirinç malzemedendir.Elektronik değildir, kurmalıdır.Boyutları Uzunluk : 37  Genişlik : 37 cm Yükseklik: 20 cmHuni çap : 37 cm, uzunluk : 37 cm..
0,00TL
Stok Kodu: PKP22
Gramofon Yuvarlak model.Nostaljik tarz, eskitme.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.78'lik taş plak çalmaktadır.Hunisi ve işlemesi pirinç malzemedendir.Elektronik değildir, kurmalıdır.Boyutları Uzunluk : 37 cm Genişlik : 37 cm Yükseklik: 20 cmHuni çap : 37 cm, uzunluk : 37 cm..
0,00TL
Stok Kodu: PKP21
Gramofon Yuvarlak model.Nostaljik tarz, eskitme.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.78'lik taş plak çalmaktadır.Hunisi pirinç malzemedendir.Elektronik değildir, kurmalıdır.Boyutları Çap : 37,5 cmYükseklik: 21 cmHuni çap : 37 cm, uzunluk : 37 cm..
1.000,00TL
Stok Kodu: PKP20
Gramofon Sehpalı model.Nostaljik tarz, modernize.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.78'lik taş plak çalmaktadır.Hunisi ve işlemesi pirinç malzemedendir.Elektronik değildir, kurmalıdır.Boyutları Çap : 37,5 cmYükseklik: 20 cm Yükseklik: 93 cm Huni çap : 37 cm, uzunluk : 37 cm..
1.250,00TL
Sehpalı Stand Gramofon
-5 %
Stok Kodu: PKP19
Gramofon Sehpalı model.Nostaljik tarz, modernize.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.35-45-78 lik taş plak çalmaktadır.Hunisi metal malzemedendir.Cd player, radyo, bluetooth, kasetçalar ve usb giriş özellikleri mevcuttur.Kurmalı değildir, elektroniktir.Boyutları Uzunluk : 38 cmGenişlik : 38 cm..
5.500,00TL 5.250,00TL
Sekizgen Gramofon Sekizgen Gramofon
-7 %
Stok Kodu: PKP16
Sekizgen modelNostaljik tarz, modernize.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.Hunisi metal malzemedendir.35-45-78 lik taş plak çalmaktadır.Cd player, radyo, bluetooth, kasetçalar ve usb giriş özellikleri mevcuttur.Kurmalı değildir, elektroniktir.Boyutları Uzunluk : 48 cmGenişlik : 41,5 cmYüksekl..
3.750,00TL 3.500,00TL
Stok Kodu: PKP15
Beyaz kare modelNostaljik tarz, modernize.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.Hunisi metal malzemedendir.35-45-78 lik taş plak çalmaktadır.Cd player, radyo, bluetooth, kasetçalar ve usb giriş özellikleri mevcuttur.Kurmalı değildir, elektroniktir.Boyutları Uzunluk : 46,5 cmGenişlik : 41 cmYükse..
4.250,00TL
Stok Kodu: PKP14
Kare modelNostaljik tarz, modernize.Tamamı ahşap malzemeden üretilmiştir.Hunisi metal malzemedendir.35-45-78 lik taş plak çalmaktadır.Cd player, radyo, bluetooth, kasetçalar ve usb giriş özellikleri mevcuttur.Kurmalı değildir, elektroniktir.10 Adet yabancı 45'lik temiz kondisyonda plak hediyemizdir...
3.500,00TL
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 25 (3 Sayfa)

Gramofon & Pikap

İnsanlığın başlangıcından bu yana müzik de var olmuştur. Zaman içerisinde insan hayatında yer alan her şey gibi müzik de şekil değiştirmiştir. Varlığını çeşitli aletler ile insan hayatı içerisinde sürdürmüştür. Günümüzde teknolojik birçok farklı cihazdan farklı şekillerde müzik dinlemek mümkün iken geçmişte daha kısıtlı imkânlar ile insanlar hayatlarında müziği var etmişlerdir. Özellikle de XIX. yüzyılda yapılan müzik kayıtları dinlenebilir olması nedeni ile büyük yenilik olarak kabul edilmiştir. 

Müzik sektörünün oluşmasının ilk başlangıcı gramofonlardır. Ses kayıtları ile başlayan müzik sektörü günümüzde en yüksek bütçeler ile devam eden bir ağ haline gelmiştir. Dünyada en büyük bütçelerin döndüğü bu sektörün başlangıcı olan gramofonlar günümüzde antikacılarda bulunmaktadır. Meraklıları için satılan ya da müzayedelerde ön sırada yer alan gramofonlar bir tarihtir. Sevenleri için ayrı bit tutkudur. 

Gramofon ve pikabın günümüzde bu denli büyük ilgi görmesinin bir nedeni de günümüzdeki müzik çalar hiçbir alette plak çalma özelliğinin bulunmamasıdır. Plak sesinin keyfine varan ve meraklısı olan için plak dışındaki ses kaydının bir manası yoktur. Bu nedenle antika gramofonlar, antika pikaplar ve yeni teknoloji üretilen pikaplar büyük ilgi görür. 

Pikap ve gramofon hepimizi eski yıllara götüren plak çalar müzik cihazlarıdır. Yıllar önce müzik çalar olarak kullanılan bu iki cihaz son birkaç yıldır tekrar gündeme gelmiştir. Popülerliğini özellikle nostalji sevenler için yeniden kazanmıştır. Plak da gramofon da üzerine kazınarak kaydedilmiş ses izleri olan plakların iğne ile dönme esnasında ses duyulmasını sağlayan cihazlardır. 

Pikap nedir? Sorusunda cevap pikaplar tamamen elektronik cihazlardır. Öte yandan gramofon nedir? Diye sorarsanız gramofon mekanik bir cihazdır. Pikaplar 1970 li yıllardan bu yana kullanılırken gramofonlar 1877 de Thomas Edison tarafından üretilmiş ve o gün kullanılmaya başlanmıştır. Plak severler için pikaplar ve gramofonlar vazgeçilmez cihazlar olmuştur. Gramofonlar sadece taş plakları çalarken pikaplar plakların her türlüsünü çalarlar. Müzik keyfi açısından bulunmaz bir lezzet sunan bu iki cihazda geçmişten günümüze vazgeçilmezdir. 

Gramofon Nedir? Gramofonun Gelişimi 

Gramofon dönen bir disk üzerinde yer alan ses izlerine sürtünerek iğnesinin titreşimi ile ses izlerini sese dönüştürerek dışarıya veren bir müzik cihazıdır. Gramofon 1877 yılında Thomas Edison tarafından fonograf adı ile üretilmiştir. Plaklar ise o dönemde çizilmeye dayanıklı bir şekilde sert olarak imal edilmiştir. Ses dalgalarını iğnede izler oluşturacak şekilde bambu şeklinde plaklar ortaya çıkmıştır. Zamanla görüntüsü ve sesi şekillenen gramofon günümüze kadar ulaşan en eski müzik çalardır. Gramofon nedir? Sorunun genel olarak cevabı bu şekildedir. 

İlk üretilen gramofona fonograf denmesinin sebebi olarak da karşımıza Yunanca ses anlamı çıkar. Ses anlamına gelen bu kelime graphe ile birleşmiştir. Sesyazar şekline gelerek tarihte yerini almıştır. Büyük mucit olan Thomas Edison telgraf mesajlarını tekrar eden bir cihaz yapmaya çalışırken fonografiyi bir tesadüf eseri bulmuştur.  1888 yılında ise Chichister Bell ve Charler Summer tarafından cihaz geliştirilerek grafafon adlı bir cihaz ortaya çıkmıştır. Alman asıllı bir Amerikalı olan Emile Berliner ise gramofonu bugün bildiğimiz şekli ile icat etmiştir.  

Gramofonun icadının ardından müzik adında ardı ardına gelişmeler yaşanmıştır. 1890 yıllarında Emile Berliner kendi adında bir müzik şirketi kurmuş ve opera sanatçıları ile anlaşmıştır. Opera sanatçılarının söylediği şarkılar plak üzerine kaydedilerek gramofonda dinlenmek için satılmaya başlanmıştır.  Müzik piyasası bu şekilde gelişmeye başlamıştır. 


Gramofonun Ülkemize Gelişi Nasıl Olmuştur?

Osmanlı tarihine gramofon 1800’lü yıllarda girmiştir. 1896 yılında Hacı Şeyhoğlu Ahmet Kemal, beş kişinin bir araya gelerek 100 para verdiği fonografçının aleti çalıştırdığı söylenir. Kısa sürede Osmanlı coğrafyasına yayılan sevilen bir müzik aleti olan gramofon Sada nüvis adı ile anılmakta idi. Yıllar geçtikçe yayılan gramofon orta oyunları, komediler ve spor plak kayıtları ile yayılmasını sürdürmüştür. 

Televizyonun ve radyonun hayatımıza girmesine kadar günlük hayatın önemli bir parçası gramofonlar olmuştur. Teknoloji ile birlikte daha kolay olan pikaplarda üretilse gramofon güncelliğini hep korumuştur. Her ne kadar günümüzde birçok cihazda müzik dinlesek de genel görüş gramofondaki keyfin yerini hiçbir şeyin tutmayacağıdır. Ses kalitesi bakımından canlı dinleme keyfi veren gramofon ve pikaplar özellikle son birkaç yıldır eski popülerliğine yaklaşmıştır. 

Gramofon Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Gramofonlar özellikle son birkaç yıldır yeniden hayatımıza giren plak çalar olarak çok özel kabul edilen cihazlardır. Bu nedenle de günümüz teknolojisi ile üretilen yeni modellerinin yanı sıra tarihten kalma birçok ikinci el modeli de satılmaktadır. Gramofon fiyatları incelendiğinde bu iki durumda göz önünde tutulmalıdır. 

Köşe bordürlü, antika modeli, konsol ile birlikte olan modelleri yanı sıra çeşitli gramofon satın al şeklinde olan internet sitelerinde ve plak satan dükkânlarda farklı modelleri karşımıza çıkmaktadır. Gramofon fiyatları açısından ise modeli, antika olup olmaması, elektrikli olması gibi birçok faktör karşımıza çıkmaktadır.  Almak istenen modellerin fiyatlarına internet arama motorlarından gramofon satın al araması yaparak ulaşmak mümkündür. 

Pikap Nedir? 

Pikap nedir? Sorusunun genel cevabı bir müzik ses kaynağı olduğudur. Klasik anlamla bir plak çalar müzik ses cihazıdır. Pikaplar, plak üzerine kaydedilen müzik ve sesleri dinlememizi sağlar. Günümüzde son teknoloji ile üretilen pikaplar görüntülerine nostaljik bir hava katılmıştır. Yeni üretilen pikaplar iğnesi, kol, şasi, tabla ve motordan oluşmaktadır. Bu yeni pikaplar günümüz teknolojisi ile donatılmıştır. Bu nedenle de ses kalitesi ve özellikleri son derece fazladır. 

Pikaplara ilgi son dönemde çok artmıştır. Plak dinlemenin verdiği keyif nedeni ile plak çalar olan pikap sahibi olanların yanı sıra bir de plak koleksiyoncuları vardır. Plak çalar pikaplar ve meraklıları özellikle antikacıları dolaşırlar. İlgilerini çeken sevdikleri müzisyenlerin plaklarını satın alırlar.

Gramofonun geliştirilmesi ile ortaya çıkmış olan pikaplar tablanın elektrikli bir motor yardımı ile dönmesinden oluşur. Kayıt sistemlerinin zamanla daha da işlevini arttırması nedeni ile senfonik plak okuyucuları ortaya çıkmıştır. Ülkemizde 1948 e kadar 2 dakikalık plaklar dinlenmiştir. Bundan sonra ise 45’lik plaklar daha fazla müzik dinleme duygusunu arttırmıştır. Müzik kayıtlarının yapılmaya başlanması ile birlikte ülkemizde de müzik sektörü oluşmaya başlamış. Taş plaklarla başlayan serüven 45’lik ile 2 şarkı, 33’lük ile 5 veya 6 şarkı dinleme imkânı doğmuştur. 

Pikap Fiyatları 

Plaklar icat edildiği yıllarda manuel olarak çalışırken günümüzde elektrikli modeller ile çok daha pratik hale gelmiştir. Plak tutkunları için çok önemli bir cihaz olan pikaplar hızlı ve etkileyici bir şekle girerek raflarda yerini almıştır. Pikap nedir? Diye soran gençler için özellikle yeni modellere değil eskilere bakmaları önerilir. Eski modelleri antika sayılan özel halleri bir pikabı daha iyi anlatır. 

Pikap fiyatları ise marka model ve antika olup olmamasına göre değişken bir durumdadır. Genel olarak elektrikli yeni modern bir pikap fiyatları 400 TL’den başlıyor diyebiliriz. Genel olarak antikalarda durum ve fiyat çok daha fazladır. Değeri paha biçilmez birçok antika pikaba antikacılardan ulaşmak mümkündür. Antikacılarda bulacağınız pikapların ayrı bir tarih değeri vardır. Bu nedenle de maliyeti yüksektir. Meraklıları için pikap, gramofon ya da plaklar birçok müzayede de satılmaktadır.

Son teknoloji ile üretilen yeni pikapları almak için pikap satın al şeklinde internette arama yapmak yeterlidir. Birçok internet sitesi pikap satın al şekilde aramadan karşınıza çıkacaktır. Ahşap modelleri, masa üstü modelleri veya çanta şeklinde portatif modelleri de web sayfalarında bulmanız mümkündür. Modele göre fiyatlar değiştiğinden dilerseniz ikinci el satış yapan sitelere de bakabilirsiniz. 

Yeni teknoloji ile üretilen pikaplar özellikle ses kalitesi açısından çok avantajlıdır. Daha net ve hoş bir dinleti sağlar. Öte yandan şarj edilen modellerde plak dinlemeyi sevenler için ayrı bir güzelliktir. Şarjını doldurarak istenilen her ortamda plak dinlemek mümkündür. Bir piknik ortamında, açık havada istenilen her yere taşınma özellikleri ile pikaplar raflarda ve internet web sitelerinde satışa sunulmaktadır.

Plak Nedir? Nasıl Dinlenir?

Plakların tarihi çok eskiye dayanır. Bir müzik kaydının en saf halinin kaydedildiği cihazlardır. Müziğe saygı duymak olarak nitelendirilen plak dinlemek ayrı bir meraktır. Son yıllarda oluşan plak merakı birçok insanın özel koleksiyon yapmasını beraberinde getirmiştir. Plak dinlemek emek ister. Telefonlardan ya da CD çalarlardan müzik dinlemek gibi basit değildir. 

Plak dinlemek için seçim yapmak ile başlayan bir duygu olmalıdır. Dinlemek istenen plak diğerlerinin arasından özen ile seçilir. Hafifçe üflenir ve pikap üzerindeki toz alınır. Ardından plak çıkarılır ve pikabın üzerine nazikçe bırakılır. İğnesi hafifçe plağın üzerine bırakılır. Her plak dinleme esnasında bu hareketler yapılır. Sizi yıllar öncesine götürecek ve bir ses sanatçısını canlı dinleme keyfi verecek bir şölen başlamış olacaktır. 

Plak Çeşitleri Nelerdir?

Plaklar genel anlamda 2 çeşittir. Taş plaklar ve vinil plaklar şeklindedir. Taş plaklar sadece gramofonlarda çalar ve kırılgan bir maddeden yapılmışlardır. Toplamda 2 şarkıyı bulundururlar. Plaklar ise pikaplarda, uzunçalarlarda kullanılır. Plaklar taş plaklara göre sert ve dayanıklıdır. 45’lik plak, 33’lük plak şeklinde devirlerine göre 2 çeşit plak bulur. 45’lik plak  yani vinil plastikten üretilmiştir. Bu nedenle de son derece dayanıklıdır. Bu plaklar 1960 lar ile 1980 ler arasında yoğun bir şekilde kullanılmıştır. 

33’lük plaklar ise uzunçalarla için üretilmiştir. Aynı 45’lik gibi plastikten yapıldığından dayanıklıdır. Fakat çap olarak 33’lük daha büyüktür. Her yüzünde 5 veya 6 şarkı bulundurur. Bu nedenle tam albüm plaklarıdır. 

Plak Nerelerden Satın Alınabilir?

Eski müzik grupları, şarkıcıları dinlemek bazıları için dünyanın en zevkli işidir. Müziği plaktan dinlemek farklı bir keyiftir. Canlı performans keyfi veren bu güzelliği yaşamak isteyenler internet üzerinden plak satın al şeklinde arama yapabilirler. Birçok internet sayfasında plak satışı yapılmaktadır. Aynı zamanda çeşitli antika dükkânlarında, müzik marketlerin bir kısmında plak satışı yapılmaktadır. 

Özellikle geçmişe meraklı antika meraklısı insanlar hem gramofon hem pikap hem de plak satan dükkân sahipleridir. Kendi kişisel hobilerini ticaret ile birleştirenler keyif ile hayat sürdürürler. Plak satın al diye düşünmeden kendi plaklarını tüm gün dinleyerek vakit geçirirler. 

Plaklar denildiğinde akla gelen ilk konu da plak koleksiyoncularıdır. Özellikle antika sevenler ve nostalji ile yaşamak isteyenlerin plak merakı farklıdır. Tutku halinde her boş vaktinde plak satan dükkânları dolaşanlar ve eski plakları toplayan insanlar bulunur. Kendilerini mutlu eden ayrı bir hobi olarak koleksiyoncular plakları toplarlar. Hatta bu koleksiyoncuların birçoğu evlerinde plakları için ayrı oda belirlerler. Biriktirdikleri plakları kutularında özel afişleri ile yan yan dekor şeklinde de kullanırlar.

Plak Dinlemek Neden Tercih Edilir?

Plak seven kişilerin belirli bir müzik tarzı vardır. Her türden müziği dinleyenlerden değillerdir. Ruhlarını besleyen müzikleri tercih eden kişilerdir. Genellikle plaklarda belirli bir sanat kitlesi olan kişiler dinlenir. Öte yandan kendi yazan kendi çalan gruplar tercih edilir. Plakçılardan genellikle bu tarz sanatçıların plakları satılır. 

Plak severler ses kalitesi açısından da plak dinlemeyi tercih eden kişilerdir. Plakçalarken aynı anda yanınızda sanatçının varlığını hissettiren bir ses kalitesi mevcuttur. Sıcacık ve canlı bir müzik hissettiren bir kalite bulunur. Diğer müzik çalarlardan dinlenilen müzikler daha teknolojik ve soğultur. Sıkıştırılmış sesler nedeni ile kalite azalmıştır. Gerçek sesin hissedildiği tek müzik aracı plaklardır. 

Meraklılar için çok özel bir keyif olan plakların özellikle orta yaş üzeri kişiler için özel anlamları vardır. Gençlik yıllarını anımsatan plakları satın almak ve onları dinlemek birçoğumuz için çok önemlidir. Genel olarak plak dinleyenlerin farklı bir bakış açısı vardır. 

Plak tutkunları için en önemli engel plakları toplamak ve iyi bir pikap sahibi olmaktır. Taşınabilir cihazlardan yaptığımı tüm müzik dinlemelerinde müzik sıkıştırılmış dosyalar halinde olduğunda daha soğuk ve duygusuz olmaktadır. Bu nedenle plak sevenler için tercih edilmez. Bunun yerine geçen pikaplar ise yeni teknoloji ile üretilen ve taşınabilir şekildedir. Bu modelde üretilen pikapları istenilen yere taşımak mümkündür. Çoğu model ise bir valiz şeklinde tasarlanmıştır. 

Gramofon ve Pikap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pikap ile gramofon arasındaki farklar denildiğinde ilk akla gelen gramofonun sadece taş plak çalıyor olmasıdır. Pikaplar ise taş plak, 45’lik plak ve 33’lük plak olmak üzere hepsini çalabilen cihazlardır. Bu nedenle de günümüzde de yeni modelleri üretilmektedir. Taş plak çalma özelliğine sahip gramofonları sadece antikacılarda bulmak mümkündür. Fiyat olarak oldukça yüksek tutarlara satılırlar. 

Plakların çeşitleri diye belirttiğimiz 45’lik ve 33 ‘lük plaklar terimleri plağın dönme hızıdır. Plaklara kayıt yapılan albümler genellikle 33’lük şeklindedir. Uzunçalar olarak da adlandırılırlar. 45’lik plaklar ise çoğu zaman 1 yüzünde 1 öteki yüzünde 1 olmak üzere 2 parçadan oluşan plaklardır. Çoğunlukla plak severler 33’lük almayı tercih ederler. Böylelikle daha fazla şarkı dinlemene şansı bulunur. 

Pikap satın almak da kişilerin bütçesi ile alakalı bir durumdur. Her kişi bütçesine göre pikap seçer. Eğer iyi bir miktar para ayırma şansı varsa antika pikap almak daha iyi bir tercih olacaktır. Fakat yeni üretilen pikaplar da tercih edilebilir. Yeni pikapları almak isteyenler için internette birçok farkı marka model karşınıza çıkar. Özelliklerini inceleyerek biri tercih edilerek plak dinlemenin keyfine varılabilir. 

Gramofon veya pikap her ikisinin de insan ruhuna hitabı aynıdır. İkisi de sanatçının ses tonunu enstrümanların sıcaklığını hissettirir. Yanında çalan biri yanında söyleyen biri varmış hissi ile dinlenir. Özel şarkılar ve özel sanatçılar plaklarda dinlenir. Dileyenler için taş plak daha hoş dileyenler için ise 45’lik, 33’lük plak ikisi de özel olarak üretilmiştir. Ayrıca plaklar belirli bir sayıda basılırlar. Koleksiyoncuların eski plakları günler hatta aylar boyunca aramalarının nedeni budur. Çoğu koleksiyoncu müzayede gezerek aradığı plaklara sahip olmayı hedefler. 

Çağımızın en büyük iletişim ve alışveriş organı olan internet sayesinde hemen hemen hepimiz aradığımız her ürünü bulabiliyoruz. Bu durum pikaplar, antika gramofonlar ve plaklar içinde geçerlidir. Özellikle istediği ürünü bu şekilde web sayfasında bulmak ve ardından ilgili adrese gitmek ile satın alınabilir. Aynı zamanda da dileyen kişiler internet üzerinden alışverişi tamamlayabilir. 

Whatsapp Destek

WhatsApp

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?